sokan úgy gondolják
A gyógytornáról sokan azt gondolják, hogy az orvosok csak az idős embereknek, az öregedéssel megjelenő mozgásszervi elváltozások, panaszok, fájdalmak miatt írják elő, és csak ennek a korosztálynak szükséges igénybe venni.
A gyógytornász pedig csak sablonos, egyszerű, betanult mozdulatsorokat ismételtet a kezelések során egy tornateremben.
Nincs szó sablonos kezelésekről
Sokan nem is gondolják, de egészen csecsemőkortól szükség lehet a gyógytornászok által végzett mozgásfejlesztésre. Mind a passzív mind az aktív technikák, lehetőséget nyújtanak arra, hogy már ebben a kezdeti életszakaszban is hassanak a gyermekek mozgásfejlődésére.
Iskolásoknál és fiatal felnőtt korban, mivel iskolapadba kényszerülünk a nap jelentős részében mozgásszervrendszerünk károsító hatásoknak van kitéve.
Amennyiben alapvetően is mozgásszegény életmódot folytatunk az ülő életmód mellett, hamar jelentkezhetnek izomfájdalmak vagy ízületi panaszok.
A kor előre haladtával szerveink, szöveteink, szervrendszereink változáson mennek keresztül.
Megváltozik a csontjaink felépítése, csökken a szöveteink rugalmassága és megváltozhat az ízületeink statikája is.
Ezekből adódóan számos probléma jelenhet meg, amely ebben az életszakaszban jellemző. Például a degeneratív mozgásszervi problémák vagy akár a csontritkulás.
számtalan esetben nyújthat segítséget a gyógytorna
Gondoljunk akár egy traumás sérülésre például csuklótörés vagy szalag szakadás vagy akár az ortopédiai műtétekre, mint például a csípő protézis beültetése.
De a reumatológiai kórképek pl. sokízületi gyulladás és a neurológia területén is pl. Parkinson kor elengedhetetlen a mozgásterápia a kezelés/ rehabilitáció során.
A gyógytorna a gyógyítást helyezi előtérbe
Sokan gondolják, hogy a gyógytorna és a kezelés alatt végrehajtott gyakorlatok unalmasak, egyhangúak és nem jelentenek kihívást. Ezt a kijelentést szeretnénk megcáfolni és magyarázatot nyújtani, arra miért alakulhat ki a páciensekben ez a gondolat.
A gyógytorna ugyanis a gyógyítást helyezi előtérbe, vagyis az adott problémák megoldására, enyhítésére alkalmazzák.
A gyógytorna során helyre állítjuk a mozgásszervrendszerünket és késszé tesszük, hogy a mindennapi életben megfelelően funkcionáljon.
Ezért is tűnhet kezdetben egyhangúnak, hiszen a legalapvetőbb mozgásokat és mozgásmintákat dolgozzuk ki, hogy a terápia későbbi szakaszában előrébb léphessünk és komplexebb feladatokat is biztonságosan végeztethessünk a páciensekkel.
Hiszen hiába kezdünk a nehéz feladatokkal, ha nincs meg hozzá a megfelelő ízületi stabilitás, a szükséges izomerő vagy nyújthatóság, nem fogjuk elérni a kívánt célt.
Hatékony kezelési mód
Amennyiben már konkrét panasszal vagy orvos által felállított diagnózissal rendelkezik a beteg, ahogy azt már korábban is említettük a klinikai gyakorlat széles palettáján segítséget nyújthat a gyógytorna.
Prevenció
A gyógytorna lehet megelőző jellegű is. Sokszor hallhattuk már, hogy sokkal könnyebb az egészséget megőrizni, mint aztán visszaszerezni. A prevenciós jelleggel végzett gyógytorna is ezt szolgálja.
Minden gyógytornász másként tanít, ahogyan az edzők is különbözőképpen tartják az órákat.
Javaslat
Ha valaki sérülés vagy fájdalom miatt nem tudja folytatni a megszokott edzéseit vagy a panasz nehézséget okoz a mindennapjaiban, annak javasoljuk a gyógytornát és annak széles eszköztárával történő helyreállítást.
Egy érdekességgel szeretnénk zárni a gondolatainkat. Egy híres gerincspecialista, dr. Erbszt András kifejezetten gerincműtétek utáni regenerációs eszközként ajánlja és alkalmazza a súlyokat – azon belül is a kettlebellt!